Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-04-29
Data publikacji: 2024-04-29

Praca zdalna po przekroczeniu limitu 24 dni - co powinien wiedzieć pracodawca

Praca zdalna może być wykonywana również okazjonalnie, ale wyłącznie na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej i w wymiarze określonym w Kodeksie pracy. Limit okazjonalnej pracy zdalnej to 24 dni w roku kalendarzowym. Czy pracodawca może zgodzić się na okazjonalną pracę zdalną, jeżeli pracownik wykorzystał limit przewidziany w przepisach prawa pracy?

Kodeks Pracy 2024 - praktyczny komentarz z przykładami - NOWA PUBLIKACJA INFORLEX >>>

Kontrole PIP w zakresie pracy zdalnej i weryfikacji trzeźwości pracowników >>>

Limit okazjonalnej pracy zdalnej

Okazjonalna praca zdalna jest szczególnym przypadkiem świadczenia pracy w formie zdalnej dobrowolnie (art. 6733 Kodeksu pracy). Nie stosuje się do niej procedury uzgodnieniowej, lecz wnioskową, którą zawsze uruchamia pracownik. To właśnie on musi złożyć wniosek o okazjonalną pracę zdalną, w postaci papierowej lub elektronicznej, a pracodawca może go uwzględnić lub odrzucić, bez konieczności podawania powodu odmowy.

Nie ma kodeksowego terminu, w którym wniosek o okazjonalną pracę zdalną powinien być złożony. Przyjmuje się – na zasadzie analogii do urlopu na żądanie – że najpóźniej powinno to nastąpić przed rozpoczęciem pracy w dniu korzystania z tej formy świadczenia pracy. Wybierając termin złożenia wniosku, pracownik powinien wziąć pod uwagę swobodę decyzyjną pracodawcy, który może docenić wcześniejsze otrzymanie dokumentu.

Maksymalny wymiar okazjonalnej pracy zdalnej to 24 dni w roku kalendarzowym (od 1 stycznia do 31 grudnia). Jak wynika z wyjaśnień MRPiPS, taki wymiar przysługuje każdemu pracownikowi bez względu na wymiar jego czasu pracy (cały etat lub jego część) i liczbę rozkładowych godzin pracy w dniu wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej. Ze względu na brak uszczegółowienia pracownik może występować o pojedyncze dni, o kilka łącznie lub o całość jednocześnie. Pracodawca może zaś przystać na jego propozycję lub uzgodnić z nim inny okres.

Ważne

Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana w wymiarze do 24 dni w roku kalendarzowym.

Czy pracodawca może zgodzić się na pracę zdalną po przekroczeniu limitu

Jest on nieprzekraczalny i nie może być dowolnie kształtowany przez pracodawcę. Oznacza to, że pracodawca nie może limitu okazjonalnej pracy zdalnej zawężać ani rozszerzać np. w przepisach wewnątrzzakładowych. Takie stanowisko w tej kwestii prezentuje Państwowa Inspekcja Pracy.

Ważne

Wykonywanie pracy zdalnej okazjonalnej ponad limit jest naruszeniem przepisów Kodeksu pracy. Taka praktyka jest niedopuszczalna. 

 

Przykład

Pracodawca ustalił w regulaminie pracy, że pracownicy mają prawo do 100 dni okazjonalnej pracy zdalnej w danym roku. Takie postanowienie jest nieprawidłowe. W przypadku wykorzystania zwiększonego w ten sposób limitu pracy zdalnej okazjonalnej pracownik faktycznie pracowałby w systemie pracy zdalnej hybrydowej. Doszłoby więc wówczas do naruszenia przepisów o wprowadzeniu pracy zdalnej.

W przypadku gdy dojdzie do wyczerpania limitu okazjonalnej pracy zdalnej, pracownik, który złoży wniosek o dalsze świadczenie pracy tego rodzaju, będzie miał możliwość uzyskania jego akceptacji, jednak już nie na podstawie kodeksowych uregulowań okazjonalnej pracy zdalnej. Taki wniosek należy wówczas zakwalifikować jako wniosek o regularną pracę zdalną, która ma być świadczona stale bądź hybrydowo w miejscu wskazanym przez pracownika i zaakceptowanym przez pracodawcę.

W związku z uwzględnieniem takiego wniosku i z uwagi na przekroczenie limitu 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej pracodawca jest zobligowany m.in. do określenia zasad zapewnienia materiałów i narzędzi do wykonywania pracy zdalnej, ich instalacji, serwisu i konserwacji, szkoleń i pomocy technicznej oraz ma obowiązek pokrycia kosztów pracy zdalnej.

Ważne

Wniosek pracownika o okazjonalną pracę zdalną przekraczającą 24-dniowy limit należy traktować jak wniosek o stałe świadczenie pracy zdalnej. 

Czytaj więcej: Czy pracodawca może zgodzić się na okazjonalną pracę zdalną ponad limit 24 dni >>>

Praca zdalna. Obowiązki i uprawnienia pracowników i pracodawców

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00