Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 16 lipca 2013 r., sygn. II PK 334/12

Do nauczyciela mianowanego nie ma zastosowanie wypowiedzenie zmieniające. Do zmiany warunków zatrudnienia w tym przypadku służy inny mechanizm wynikający z art. 18 Karty nauczyciela. Pracownik mianowany może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu (za jego zgodą) na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, miejscowości oraz na takie samo lub inne stanowisko. W omawianej sprawie zmiana dotyczyła przeniesienia na inne miejsce pracy w tej samej placówce. Zmiana stanowiska oznaczała jednocześnie wyższe pensum (wychowawcy w świetlicy). W efekcie zatrudniona w szkole mogła podjąć pracę w zmienionym zakresie lub uznać pismo z 1 września 2011 r. za wypowiedzenie złożone na zasadzie art. 20 ust. 1 Karty nauczyciela. Ponadto mogła też wystąpić z wnioskiem o obniżenie wymiaru etatu.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Hajn (przewodniczący)

SSN Bogusław Cudowski

SSN Małgorzata Gersdorf (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa E. K.-H. przeciwko Zespołowi Szkół w S. o ustalenie i uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia warunków umowy o pracę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 16 lipca 2013 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń
Społecznych w Z. z dnia 19 marca 2012 r.,

oddala skargę.

Uzasadnienie

Powódka E. K. - H. domagała się uznania wypowiedzenia przez pozwany Zespół Szkół w S. warunków pracy za bezskuteczne. Powódka była i jest nauczycielem u pozwanego. W uzasadnieniu pozwu powódka twierdziła, że jest zatrudniona u pozwanego na podstawie mianowania na stanowisku nauczyciela informatyki. Pozwany wnosił o oddalenie powództwa.

Wyrokiem z dnia 21.12.2011 r. Sąd Rejonowy w Ś., Wydział Pracy uznał, że E. K.-H. jest zatrudniona w pozwanym Zespole Szkół w S. od 1.09.2006 r. na podstawie mianowania na stanowisku nauczyciela informatyki w pełnym wymiarze zajęć. Ponadto orzekł o bezskuteczności wypowiedzenie powódce E. K.-H. przez pozwanego Zespół Szkół w S. w dniu 2.09.2011 r. warunków umowy o pracę, bowiem stosowanie art. 42 k.p. do nauczycieli mianowanych jest niedopuszczalne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00